TZMC62-M-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 16 538
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Similar
Microchip Technology
Zener Diode 62 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
TZMC62-M-08
DigiKey Part Number
TZMC62-M-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMC62-M-08
Description
DIODE ZENER 62V 500MW SOD80
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 47 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms