TZMC3V9-M-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 3.9 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
TZMC3V9-M-08
DigiKey Part Number
TZMC3V9-M-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMC3V9-M-08
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms