TZMC3V9-GS18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diotec Semiconductor
Zener Diode 3.9 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
TZMC3V9-GS18
DigiKey Part Number
TZMC3V9-GS18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
TZMC3V9-GS18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMC3V9-GS18
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms