TZMB68-GS18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 13 157
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 92 000
Datasheet
Zener Diode 68 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
TZMB68-GS18
DigiKey Part Number
TZMB68-GS18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMB68-GS18
Description
DIODE ZENER 68V 500MW SOD80
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 51 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms