TZMB10-GS18
DigiKey Part Number
TZMB10-GS18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
TZMB10-GS18GICT-ND - Cut Tape (CT)
TZMB10-GS18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZMB10-GS18
Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-80 MiniMELF
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms