SS10PH45-M3/87A
DigiKey Part Number
112-SS10PH45-M3/87ATR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SS10PH45-M3/87ACT-ND - Cut Tape (CT)
112-SS10PH45-M3/87ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS10PH45-M3/87A
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO277A
Detailed Description
Diode 45 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 45 V
Series
Capacitance @ Vr, F
270pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 10 A