SS10P4-M3/86A
DigiKey Part Number
SS10P4-M3/86AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SS10P4-M3/86AGICT-ND - Cut Tape (CT)
SS10P4-M3/86AGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS10P4-M3/86A
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 40 V
Series
Capacitance @ Vr, F
750pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 10 A