SMP20-M3/84A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
35.8V Clamp 11.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-220AA (SMP)
SMP20-M3/84A
DigiKey Part Number
SMP20-M3/84A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP20-M3/84A
Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO220AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-220AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.8V