SMP16A-M3/85A
DigiKey Part Number
SMP16A-M3/85A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP16A-M3/85A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO220AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-220AA (SMP)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-220AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V