SMF28A-HM3-18
DigiKey Part Number
SMF28A-HM3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF28A-HM3-18
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO219AB
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
227pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-219AB
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A