SMCJ24AHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 750
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
In Stock: 481
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Microchip Technology
In Stock: 593
Bourns Inc.
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ24AHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ24AHE3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ24AHE3/9AT
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V