SMCJ150HE3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Similar
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
268V Clamp 5.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ150HE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ150HE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ150HE3/9AT
Description
TVS DIODE 150VWM 268VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ150HE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
268V