SMCJ150-E3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
268V Clamp 5.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ150-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ150-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ150-E3/9AT
Description
TVS DIODE 150VWM 268VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
268V