SMCJ12HE3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 655
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 404
Datasheet
In Stock: 0
Bourns Inc.
Comchip Technology
22V Clamp 68.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ12HE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ12HE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ12HE3/9AT
Description
TVS DIODE 12VWM 22VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ12HE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
68.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22V