SMCJ110AHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 593
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
177V Clamp 8.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ110AHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ110AHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ110AHE3/9AT
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V