SMCJ10A-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 5 038
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
Similar
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
17V Clamp 88.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ10A-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ10A-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ10A-E3/9AT
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V