SMCG36CHE3/9AT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
64.3V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
SMCG36CHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCG36CHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG36CHE3/9AT
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.3V