SMC3K70CAHM3/57 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 463
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 285
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 900
In Stock: 368
Bourns Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
113V Clamp 26.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K70CAHM3/57
DigiKey Part Number
SMC3K70CAHM3/57-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K70CAHM3/57
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K70CAHM3/57 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V