SMBJ54D-M3/I
DigiKey Part Number
SMBJ54D-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ54D-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ54D-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ54D-M3/I
Description
TVS DIODE 54VWM 85.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
85.9V Clamp 7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85.9V