SMB10J18HE3/5B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Semtech Corporation
In Stock: 2 990
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 20 866
Datasheet
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
32.2V Clamp 31.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J18HE3/5B
DigiKey Part Number
SMB10J18HE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J18HE3/5B
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.2V