SMA6F85A-M3/H
DigiKey Part Number
112-SMA6F85A-M3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMA6F85A-M3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMA6F85A-M3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6F85A-M3/H
Description
TVS DIODE 85VWM 136VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
136V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC (SlimSMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
136V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V