SE20DDHM3/I is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 200 V 3.9A Surface Mount TO-263AC (SMPD)
TO-209AE
eSMP® Package Evolution
SE20DDHM3/I
DigiKey Part Number
SE20DDHM3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SE20DDHM3/I
Description
DIODE STANDARD 200V 3.9A TO263AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
3 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 200 V
Series
Capacitance @ Vr, F
150pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3.9A
Supplier Device Package
TO-263AC (SMPD)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)