SA14AHE3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 312
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
23.2V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA14AHE3/73
DigiKey Part Number
SA14AHE3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA14AHE3/73
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V