PLZ36D-G3/H
DigiKey Part Number
PLZ36D-G3/HGITR-ND - Tape & Reel (TR)
PLZ36D-G3/HGICT-ND - Cut Tape (CT)
PLZ36D-G3/HGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLZ36D-G3/H
Description
DIODE ZENER 36V 500MW DO219AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 500 mW ±3% Surface Mount DO-219AC (microSMF)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
75 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 27 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
DO-219AC (microSMF)
Power - Max
500 mW