PB5010-E3/45
DigiKey Part Number
PB5010-E3/45GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB5010-E3/45
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 4.5A PB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1 kV Through Hole isoCINK+™ PB
Category
Current - Average Rectified (Io)
4.5 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 22.5 A
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1000 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, PB
Technology
Standard
Supplier Device Package
isoCINK+™ PB
Voltage - Peak Reverse (Max)
1 kV