MMSZ5252B-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 71
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 3 707
Datasheet
Similar
In Stock: 27 000
onsemi
onsemi
Zener Diode 24 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
MMSZ5252B-E3-18
DigiKey Part Number
MMSZ5252B-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ5252B-E3-18
Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
33 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW