MBRB10H100-M3/I
DigiKey Part Number
112-MBRB10H100-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-MBRB10H100-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-MBRB10H100-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB10H100-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5 µA @ 100 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C