MBRB10100CT-M3/4W
DigiKey Part Number
MBRB10100CT-M3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB10100CT-M3/4W
Description
DIODE ARR SCHOTT 90V 10A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 90 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
90 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A