MBR20100CT-M3/4W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 16 501
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 87
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 339
Diotec Semiconductor
In Stock: 592
STMicroelectronics
In Stock: 887
In Stock: 652
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3
MBR20100CT-M3/4W
DigiKey Part Number
MBR20100CT-M3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20100CT-M3/4W
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBR20100CT-M3/4W Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A