MB10H100CTHM3/I
DigiKey Part Number
112-MB10H100CTHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MB10H100CTHM3/I
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 5A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
3.5 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 5 A