Image for GSOT15C-HT3-GS08 is not available
GSOT15C-HT3-GS08
DigiKey Part Number
GSOT15C-HT3-GS08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSOT15C-HT3-GS08
Description
TVS DIODE 15VWM 28.8VC LLP75-3B
Customer Reference
Detailed Description
28.8V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount LLP75-3B
Category
Power - Peak Pulse
230W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Min)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.5V
Package / Case
3-WDFN
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)