GSD2004W-E3-08
DigiKey Part Number
112-GSD2004W-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-GSD2004W-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-GSD2004W-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSD2004W-E3-08
Description
DIODE STANDARD 240V 225MA SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 240 V 225mA Surface Mount SOD-123
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Supplier Device Package
SOD-123
Current - Average Rectified (Io)
225mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)