GDZ8V2B-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 118
onsemi
In Stock: 4
Panjit International Inc.
In Stock: 5 000
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 8.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ8V2B-HE3-08
DigiKey Part Number
112-GDZ8V2B-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-GDZ8V2B-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-GDZ8V2B-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ8V2B-HE3-08
Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms