GDZ33B-HG3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 36
onsemi
In Stock: 50
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Zener Diode 33 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ33B-HG3-08
DigiKey Part Number
GDZ33B-HG3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ33B-HG3-08
Description
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
250 Ohms