FESB16JTHM3/I is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 800
Datasheet
Diode 600 V 16A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
FESB16JTHM3/I
DigiKey Part Number
112-FESB16JTHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FESB16JTHM3/I
Description
DIODE STANDARD 600V 16A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
145pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
16A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 16 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)