DZ23C10-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 10 V 300 mW ±5% SOT-23-3
DZ23C10-HE3-08
DigiKey Part Number
DZ23C10-HE3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ23C10-HE3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 10V SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
10 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW