DF15005S-E3/45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 34
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 5 199
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Surface Mount DFS
DF15005S-E3/45
DigiKey Part Number
DF15005S-E3/45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF15005S-E3/45
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DFS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF15005S-E3/45 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1000 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Technology
Standard
Supplier Device Package
DFS
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1.5 A