BZX85C5V1-TAP
DigiKey Part Number
BZX85C5V1-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX85C5V1-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85C5V1-TAP
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.3W DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX85C5V1-TAP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1.5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms