BZX85B9V1-TAP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BZX85B9V1-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT) BZX85B9V1-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX85B9V1-TAP |
Description | DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO204AL |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 9.1 V 1.3 W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 6.8 V |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 175°C |
Series | Grade Automotive |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Obsolete | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±2% | Supplier Device Package DO-204AL (DO-41) |
Power - Max 1.3 W | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 5 Ohms |