BZX55C5V1-TR
DigiKey Part Number
BZX55C5V1GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX55C5V1GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55C5V1-TR
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO204AH
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
175°C
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
35 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V