BZX55C12-TAP
DigiKey Part Number
BZX55C12-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX55C12-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55C12-TAP
Description
DIODE ZENER 12V 500MW DO204AH
Detailed Description
Zener Diode 12 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX55C12-TAP Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
175°C
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9.1 V