BZX55B8V2-TR
DigiKey Part Number
112-BZX55B8V2-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX55B8V2-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55B8V2-TR
Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
DO-204AH (DO-35)
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 6.2 V