BZX55B22-TR
DigiKey Part Number
112-BZX55B22-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX55B22-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55B22-TR
Description
DIODE ZENER 22V 500MW DO204AH
Detailed Description
Zener Diode 22 V 500 mW ±2% Through Hole DO-204AH (DO-35)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 16 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms