BZT55C5V6-GS18
DigiKey Part Number
BZT55C5V6-GS18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT55C5V6-GS18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT55C5V6-GS18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT55C5V6-GS18
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms