BZT55B8V2-GS08
DigiKey Part Number
BZT55B8V2-GS08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT55B8V2-GS08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT55B8V2-GS08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT55B8V2-GS08
Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 6.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
7 Ohms