BZT55B68-GS08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 92 000
Datasheet
Zener Diode 68 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF
BZT55B68-GS08
DigiKey Part Number
BZT55B68-GS08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT55B68-GS08
Description
DIODE ZENER 68V 500MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 51 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-80 QuadroMELF
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms