BZT03C240-TAP
DigiKey Part Number
112-BZT03C240-TAPCT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZT03C240-TAPTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT03C240-TAP
Description
DIODE ZENER 240V 1.3W SOD57
Detailed Description
Zener Diode 240 V 1.3 W ±5.83% Through Hole SOD-57
Category
Impedance (Max) (Zzt)
850 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 180 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature
175°C (TJ)
Tolerance
±5.83%
Power - Max
1.3 W