BZG05C7V5TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 36 216
Central Semiconductor Corp
In Stock: 3 631
Datasheet
Diodes Incorporated
Image for BZG05C7V5TR is not available
BZG05C7V5TR
DigiKey Part Number
BZG05C7V5GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C7V5TR
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 1.25 W Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
BZG05C7V5TR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 4.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C
Power - Max
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms