BZG04-12TR3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Image for BZG04-12TR3 is not available
BZG04-12TR3
DigiKey Part Number
BZG04-12TR3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG04-12TR3
Description
TVS DIODE 12VWM 20.9VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
20.9V Clamp 14.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
815pF @ 1MHz
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
13.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20.9V