BZG03C82TR is Obsolete and no longer manufactured.
In Stock: 6 719
In Stock: 7 543
Datasheet
Image for BZG03C82TR is not available
BZG03C82TR
DigiKey Part Number
BZG03C82TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C82TR
Description
DIODE ZENER 82V 1.25W DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 82 V 1.25 W ±6% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 62 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
DO-214AC (SMA)
Tolerance
±6%
Base Product Number
Power - Max
1.25 W